Показати все

Вчені створили фермент, який пожирає пластик

Кілька команд вчених по всьому світу роками намагалися створити засіб боротьби зі зростаючим пластиковим забрудненням. Схоже, що дослідникам з Портсмутського університету (Великобританія) це вдалося, хоч і випадково, повідомляє Еngadget.

Вчені зробили відкриття ферменту, що розщеплює пластик за лічені дні, під час дослідження структури бактерії, виявленої на сміттєзвалищі в Японії. Мутацію бактерії викликали завдяки рентгенівському опроміненню, що в 10 млрд разів яскравіше за Сонце. Спочатку отриманий фермент був схожим на той, який виділяється багатьма видами бактерій для розщеплення природного полімеру, що є захисним шаром для рослин. Однак після деяких маніпуляцій фермент виявив здатність «з’їдати» поліетилентерефталат – тип пластику, який використовується у пляшках для напоїв.

Професор Джон МакГіхан, який очолював дослідження університету Портсмуту, сказав, що відкриття «трохи шокує», адже воно може мати значний вплив на зростаючу глобальну проблему пластику. ПЕТ-пляшки, які зараз йдуть на переробку, можуть бути перетворені у волокна для одягу та килимів. Мутантний фермент може бути використаний і для повернення пластику назад у вихідні компоненти.

«Це означає, що нам більше не доведеться видобувати нафту і, в принципі, це повинно зменшити кількість пластику в навколишньому середовищі», – сказав МакГіхан.

Вчені хочуть вдосконалити фермент і зробити його надшвидким, щоб він міг ефективно застосовуватися і для інших видів пластику. На думку команди, потенційне майбутнє використання ферменту може включати його розпилення на величезні острови плавучого пластику в океанах.