Показати все

Як з використаних батарейок виробляють добрива для рослин

В Європі та Америці з використаних батарейок вилучають марганець і цинк для виробництва цінного добрива для сільськогосподарських рослин.

Фінська компанії AkkuSer і Rec Alkaline, яка займається переробкою небезпечних відходів, використовує технологію Trace Mix, яка дозволяє добувати з батарейок 4 основні хімічні елементи: марганець, цинк, калій і сірку, які використовують для виготовлення добрив, передають vikna.if.ua.

У Німеччині також зацікавилися такою технологією і вже тестують отримані поживні речовини на різних сільськогосподарських культурах.

Команія Rаw materials з Порту Колбран(провінція Онтаріо, Канада) використовує унікальний механічний метод для переробки 92% використаних батарейок. Такі елементи живлення містять близько 25% сталі і нікеля, які використовуються для створення нових металів, 8-14% паперу і пластику, які відправляють на заводи з вироблення електрики зі сміття. На додачу, у звичайній лужній батарейці всередині знаходиться цинковий анод і марганцевий катод – ці метали, які можуть стимулювати, приміром, ріст кукурудзи, і використовуються для створення добрива.

Так, компанія Wilson Іndastriels з міста Брук(штат Індіана, США), яка випускає 400 тонн добрив в рік, використовує у виробництві, зокрема, і продукти переробки. На підприємстві карбонат калію перемішують з мікроелементами – і виходить добриво, яке покращує врожайність посадок, сприяє фотосинтезу і зміцнює кореневу систему рослин. Кукурудзі може не вистачати марганцю і особливо цинку – добавка цих мінералів підвищує ефективність добрива. За оцінкою експертів, 2% такого добрива суттєво підвищує врожайність культури: оброблені мікродобривами кукурузні поля дають на 2,5 тис. початків з гектара більше.

Втім, використані батарейки мають недостатню цінність для покриття витрат на їх збирання та переробку. В Європейському Союзі, який планував до 2018 року переробляти 45% батарейок, але так і не досяг поставлених цілей, деякі витрати на переробку покриваються спеціальним податком, який стягується з заводу виробника, відповідно до Директиви щодо відпрацьованих акумуляторів і батарейок(Accumulators and Waste Batteries Directive).

В Україні подібних документів немає, лише – законопроект “Про батарейки, батареї і акумулятори”, який пропонує зобов’язати виробників батарейок і акумуляторів здійснювати їх безкоштовний прийом у споживачів і переробку. Однак у законі прописані невеликі фінансові штрафи у разі відмови.

В свій час утилізацією та переробкою відпрацьованих батарейок в Україні планувала займатись ТОВ “ГТМ ЛТД”, проте після розрахунків компанія відмовилися від цієї ідеї, оскільки зібрати і доставити на завод відпрацьовані енергоносії коштує дорожче, ніж переробити.

Кожний рік у світі викидають мільярди батарейок. У навколишньому середовищі використані батарейки завдають великої шкоди природі та здоровю людей.